„Carniacy”

na koniec 2007 r

Czarnia i Gmina Czarnia
Prywatne Muzeum Kurpiowskie w Wachu
Frywolitki i sztuka Laury Bziukiewicz
Kurpiowska Puszcz Zielona
Forum Puszcz Zielona
Bursztyn na Kurpiach
Kurpiowska Biżuteria
Kurpiowskie ozdoby Wielkanocne
Google
kurpie.com.pl internet
Muzeum Kurpiowskie w Wachu
Kurpiowskie zdoby na Bożenarodzenie
Galeria/Foto - Kurpie Kurpiowska Puszcz Zielona

.

Webmaster: Zdzisław Bziukiewicz

tel. 0607-676356

 

Dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych  w www.kurpie.com.pl jest zabronione bez zgody właściciela. Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Copyright kurpie.com.pl / Zdzisław Bziukiewicz 2007

Czarnia i Gmina Czarnia

Kadzidło * Myszyniec * Baranowo * Lelis * Łyse * Czarnia* Zbójna * Turośl * Krasnosielc * Olszewo Borki * Nowogród* Chorzele* Kolno* Jednorożec* Rozogi

Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” opracował ostatnio widowiska Bożonarodzeniowe – „Król Herod”, „Chodzenie z Gwiazdą”, dziewczęta zaś śpiewają dawne pastorałki kurpiowskie. Zespół przedstawił, bądź przedstawi w/w widowiska na różnych imprezach.
      W dniu 15. XII uczestniczyliśmy w  „Jarmarku Bożonarodzeniowym” na Rynku Mariensztackim w Warszawie. W imprezie brali również udział twórcy ludowi z terenu Kurpiowszczyzny. Obok wielu zespołów folklorystycznych prezentujących programy związane z Bożym Narodzeniem wystąpili również „Carniacy” z autentycznymi kolędnikami. Imprezę prowadził Witold Kuczyński wraz z Tomaszem Kamelem. Dodatkową atrakcją było gotowanie podczas całej imprezy potraw wigilijnych przez Macieja Kuronia. Całe to wydarzenie kulturalne, w tym roku organizowane już po raz szósty, to znakomita promocja Kurpiowszczyzny w stolicy, w której corocznie ma przyjemność i zaszczyt uczestniczyć nasz zespół.
      W dniu 18. XII uczestniczyliśmy we „Wigilii Kurpiowskiej” w GOK w Lelisie zorganizowanej przez Związek Stowarzyszeń „Kurpsie Razem” i Kurpiowską Organizację Turystyczną. Obok pięknego, nastrojowego programu artystycznego w wykonaniu zespołu ludowego z Lelisa pod kierownictwem Jana Kani wystąpili z życzeniami i swoimi programami „Carniacy”. Na końcu zespoły i zaproszeni goście na czele ze starostą S. Kubłem spożywali przy wigilijnym stole jadło kurpiowskie przygotowane dzięki staraniu dyrektorki domu kultury Anny Ogniewskiej.
      W dniu 19. XII odbyła się w Czarni pierwsza „Wigilia dla osób samotnych” zorganizowana przez GOPS we współpracy z Zarządem TK „Strzelec”. Była to niesamowita lekcja wychowawcza dla młodzieży z zespołu. Często w pośpiechu codziennego życia nie zauważamy ludzi żyjących obok nas, którzy potrzebują pomocy lub też zwykłego ludzkiego słowa. Dlatego jesteśmy wdzięczni głównemu organizatorowi Krystynie Skorupskiej za to, że mogliśmy w niej uczestniczyć. Młodzież i dzieci ze SP i Gimnazjum w Czarni chętnie pomogli w przygotowaniu tej uroczystości. Pod opieką naszych plastyczek Lucyny Deptuły i Jadwigi Garlińskiej wykonały stroiki, aniołki i karty z życzeniami, które wręczyły po podzieleniu się opłatkiem osobom samotnym. Było też wspólne śpiewanie kolęd.
     W dniu 20. XII odbył się występ na Wigilii Szkolnej w Gimnazjum w Czarni, którą corocznie wraz z rodzicami i gronem pedagogicznym organizuje nasza katechetka Elżbieta Rudzka.
     W dniu 28. XII już tradycyjnie będzie występ na Sesji Rady Gminy w Czarni. Po tym występie kolędnicy ruszą po kolędzie na wieś. To nasza już kilkuletnia na nowo ożyła tradycja.
     W dniach 24 – 26. stycznia w nowym roku zespół będzie uczestniczył w promocji Kurpiowszczyzny na międzynarodowej imprezie w górach w Rajczy. Szeroką promocję naszego regionu przygotowuje tam Związek Stowarzyszeń „Kurpsie Razem”, za co serdecznie dziękujemy!
     W dniu 30. I weźmiemy udział w Regionalnym Przeglądzie Widowisk Obrzędowych w Lelisie, tu przedstawimy widowisko pt. „Rajby”.
     W ferie zimowe planujemy wyjazd na basen i lodowisko do Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach oraz przedstawienie widowiska na Mazowieckim Przeglądzie Teatrów Wiejskich, które, tak jak w ubiegłym roku odbyło się w Czarni i przypomnijmy, że gościł wtedy u nas aktor Wojciech Siemion – przewodniczący komisji oceniającej. Zespół za widowisko pt. „Król Herod” zdobył trzecie miejsce w woj. Mazowieckim i miał koncert galowy w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
To są nasze najbliższe karnawałowe plany.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy wszystkim Kurpiom, najserdeczniejszych życzeń.

Z ufnościo Nowonarodzonej Dziecinie,                   
niech Wom i Wasej rodzinie 
spełnio sia śwontecne zycenia,
te łatwe i te łajwoj trudne do spełnienia,
te duzaleckie, wazne, psilne i te małe,
te mozione głośno i te nie mozione wcale.
Niech sia spełnio wsystkie krok po kroku,
niech bandzie Woma lepsiej w Nowam Roku.
Niem gziazdka spadnie i śwanta przenino,
niech Woma błogosłazi Panianka z Dziecino.
Niech Woma sia zycie w scanśliwości splata,
Dziś, jutro, w Nowam Roku i po wsystkie lata.
         Tak Wom Boze daj!               

Z poważaniem Witold Kuczyński kierownik zespołu.