. Webmaster: Zdzisław Bziukiewicz tel. 0607-676356
Dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w www.kurpie.com.pl jest zabronione bez zgody właściciela. Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Copyright kurpie.com.pl / Zdzisław Bziukiewicz 2007 |
Zdzisław Bziukiewicz - życiorys artystyczny |
|
|
Muzeum Kurpiowskie w Wachu Mój kawałek ziemi w TVP Warszawa i Info TVP |
Laura Bziukiewicz w TVP1 - Dzień dobry w sobotę - Wielkanoc |
Laura Bziukiewicz w TVP2 - Pytanie na śniadanie - Kolczyki frywolitkowe |
„Koronka frywolitka, Laura Bziukiewicz” - Związek Kurpiów |
„Laura Bziukiewicz, Biesiada kurpiowska” - Związek Kurpiów |
U BURSZTYNA - Moda na Mazowsze |
Stanisław Bziukiewicz |
Marianna i Stanisław Bziukiewicz |
Marianna, Stanisław i Zdzisław Bziukiewicz |
Moje wyroby |
Wieś Wach leży przy szlaku z Warszawy na Mazury (trasa nr.53), 150 km. od Warszawy, 30 km. od Ostrołęki, 10 km. za Kadzidłem w samym środku Puszczy Kurpiowskiej. Jest specyficznie zabudowana, gdyż przy samej szosie znajduje się niewiele domów, a reszta jest pochowana wśród lasków i pól. |
Nazywam się Bziukiewicz Zdzisław - Bogdan, ur. w Kadzidle, syn Stanisława i Marianny z domu Drężek. W rodzinie Kurpi - Pniakow. Żonaty - żona Laura .
Od najmłodszych lat zajmuję się tradycyjną kurpiowską obróbką bursztynu. Umiejętność tę przejąłem od moich rodziców – Stanisława i Marianny, którzy uratowali bursztyniarstwo na Kurpiach. Gdyby nie Oni, najprawdopodobniej obecnie o bursztyniarzach kurpiowskich , pisano by tylko w publikacjach etnograficznych. Ojciec mój Stanisław Bziukiewicz (ur. 1923 r., zm. 2009 r.), był ponad 70 lat związany z bursztynem. Jeszcze jako mały chłopiec, a było to na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego stulecia, wspólnie ze swoim ojcem Konstantym, wyrabiali papierośnice i fajki bursztynowe, które sprzedawali Żydom w Myszyńcu. Po wojnie już jako dorosły mężczyzna zetknął się z Wiktorem Deptułą z Surowego i od niego nauczył się toczyć bursztyn na kołowrotku. Przez długie lata swoje wyroby sprzedawał na targu w Myszyńcu. W poszukiwaniu bursztynu objechał całe Kurpie, gdzie występuje ten surowiec. Najpierw rowerem, a później komarkiem zrobił tysiące kilometrów. Trudno by było znaleźć chałupę na Kurpiach, w której by nie był. A Bziukiewicza z Wachu znali wszyscy. W 1958 r. swoją pasją bursztyniarstwa zaraził żonę Mariannę. Ich wyroby są we wszystkich muzeach, które mają zbiory bursztyniarstwa. Byli bohaterami bardzo wielu programów telewizyjnych i radiowych oraz reportaży prasowych. W roku 1975 zmarł Wiktor Deptuła. I żeby nie było wtedy moich rodziców, zapewne dziś nikt by nie zobaczył bursztyniarza kurpiowskiego. Przez wiele lat nikogo więcej nie było, kto by zajmował się obróbką bursztynu na Kurpiach. A do tego wychowali mnie na następcę rodzinnego rzemiosła.
Bursztyn obrabiam ręcznie, przy pomocy tradycyjnego kołowrotka tzw. kółka, bez użycia nowoczesnych metod i narzędzi. Jako jedyny robię bursztynowe kierce i pająki. Odtwarzam też stare kurpiowskie wzory. Wśród wykonywanych przeze mnie korali czy naszyjników nie ma dwóch jednakowych. Również kształty paciorków są różne: kulki, listki, naturalne bryłki, śliwki, a kolory bursztynu niezliczone.
Moje prace można spotkać w wielu polskich muzeach i galeriach, m.in.: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Krakowie , Państwowe Muzeum Ziemi w Warszawie, Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Krajowy Dom Twórczości Ludowej w Lublinie.
W ciągu wielu lat twórczości ludowej uczestniczyłem w konkursach, min.: w konkursie „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej", gdzie wielokrotnie byłem zdobywcą pierwszego miejsca w kategorii „bursztyniarstwo". W latach 1986, 1990, 1994, 1998 i 2001 zajmowałem pierwsze miejsce w Przeglądach Kurpiowskiej Puszczy Białej i Zielonej organizowanych przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Uczestniczyłem w wielu wystawach, różnych konferencjach o tematyce regionalnej, agroturystycznej i innych. Od wielu lat współpracuję z wieloma organizacjami i instytucjami państwowymi, co owocuje udziałem w różnego rodzaju kiermaszach, lekcjach muzealnych, warsztatach, wystawach, prezentując swój unikatowy w skali kraju zawód. Są to m.in… - Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Toruniu - Fundacja „Cepelia” w Warszawie i Krakowie - Muzeum Podlaskie w Białymstoku - Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce - Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży - Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie - Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu - Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie - Muzeum Mazurskie w Szczytnie - Muzeum Regionalne w Pułtusku - Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku (Skansen) - Państwowa Biblioteka Rolnicza w Warszawie - Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - Skansen Wsi Białostockiej w Wasilkowie - Skansen Wsi Podlaskiej w Ciechanowcu - Płocki Ośrodek Kultury w Płocku - Regionalny Ośrodek Kultury w Suwałkach - Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Ośrodek Kultury Ochota w Warszawie - Centrum Kultury Łowicka w Warszawie - Białostocki Ośrodek Animacji w Białymstoku - G O K S i R w Kadzidle - M-G O K S i R w Myszyńcu - G O K S i R w Łysych - G O K S i R w Baranowie - Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie oraz oddz. w Ostrołęce i Poświętnym - Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie - Fundacja na Wsi - Fundacja Promocji Kurpi i Podlasia - Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie - Związek Kurpiów w Ostrołęce - Mazowieckie Centrum Kultury w Warszawie i z wieloma innymi.
Od wielu lat propaguję i nauczam bursztyniarstwa kurpiowskiego w szkołach, domach kultury i muzeach. M.in. w latach 1996-7 brałem udział w Ministerialnym programie „Ginące Zawody”, prowadząc zajęcia z tradycyjnej obróbki bursztynu w Kadzidle.
Od 2003 roku razem z żoną Laurą w swoim domu zacząłem prowadzić lekcje z młodzieżą, dziećmi, grupami turystów i wycieczkami w zakresie bursztyniarstwa i koronki, kwiatów z bibuły i pisanek kurpiowskich. Ubrani w tradycyjny strój kurpiowski przybliżamy historię regionu, jego folklor, obrzędy i zdradzamy tajniki naszych zawodów. Każdy ma okazję samodzielnie obrobić bursztyn czy wydziergać frywolitkę. Jest to jedyna okazja, by w tym samym miejscu i czasie poznać te dwie unikatowe w skali kraju dziedziny twórczości ludowej.
W 2007 r. podjąłem się trudu stworzenia profesjonalnej strony internetowej www.kurpie.com.pl , poświęconej kulturze kurpiowskiej. Jestem jej pomysłodawcą, autorem i właścicielem. Przy pomocy tej strony internetowej daję okazję poznać całemu światu niezwykłe piękno Kurpiowszczyzny, jej historii, folkloru, artystów i twórców ludowych, zespoły folklorystyczne, a także swoje niezwykłe rękodzieło. Dzięki mojemu osobistemu zaangażowaniu, strona www.kurpie.com.pl stała się największą bazą informacji o tym regionie w internecie. W październiku 2010 serwis Kurpie (www.kurpie.com.pl) otrzymał wyróżnienie w konkursie „e-warszawiaki, czyli Syrenka w sieci”, na najlepsze mazowieckie strony internetowe i nagrodę specjalną Marszałka Mazowsza. Ponadto w styczniu 2011 r. za ową witrynę internetową otrzymałem z rąk wice-premiera Waldemara Pawlaka, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie pt. „Europa w każdej gminie”. Do tej pory stworzyłem i prowadzę: https://kurpiezielone.blogspot.com/ https://www.facebook.com/MuzeumKurpiowskiewWachu/ https://www.facebook.com/ZdzislawBziukiewicz https://www.facebook.com/EtnoKurpie/ https://www.facebook.com/groups/204836896527469 https://www.facebook.com/groups/1545696422337901 https://www.facebook.com/groups/bziukiewicz MultiKurp – mój kanał na Yotube https://www.youtube.com/user/MultiKurp/videos
Od 01.04.2009 r. udostępniliśmy dla zwiedzających Muzeum Kurpiowskie w Wachu o charakterze regionalnym. Muzeum mieści się na terenie naszego gospodarstwa we wsi Wach nr. 14. Wach położony jest w samym środku Puszczy Kurpiowskiej, w połowie drogi między Kadzidłem a Myszyńcem, przy trasie z Warszawy na Mazury. W tej chwili mamy już zgromadzonych ponad 15 tys. eksponatów, dotyczących dawnego życia Kurpiów. Większość zbiorów prezentowanych jest w naszej stodole (ponad 200 m kw.), a duże przedmioty, jak maszyny rolnicze i gospodarskie, stoją na podwórku (ok..1,5ha). Eksponaty zostały podzielone na tematyczne działy: tkactwo, bursztyniarstwo, stolarstwo, szewstwo, plecionkarstwo, wyposażenie domu, wyposażenie gospodarskie oraz maszyny i narzędzia rolnicze. W miarę powiększania się zbiorów będą powstawały nowe działy. Zbiory ciągle się powiększają, gdyż cały czas staramy się ocalić od wyrzucenia na śmieci, oddania na złom czy spalenia przedmioty dawnego użytku, niebędące już potrzebne współczesnym gospodarzom.
Pomysł i realizacja utworzenia Muzeum Kurpiowskiego w Wachu jest naszą własną inicjatywą. Wszystkie koszty związane z zakupem, renowacją zabytków oraz z utrzymaniem placówki pochodzą z naszych oszczędności. Nie korzystaliśmy z żadnej pomocy z zewnątrz.
Oprócz zwiedzania naszego Muzeum Kurpiowskiego w Wachu, będzie można się umówić z nami na warsztaty lub na pokaz z obróbki kurpiowskiej bursztynu, koronki szydełkowej i frywolitki, wykonywania kwiatów z bibuły i pisankarstwa (pisanek kurpiowskich) oraz na lekcje poświęcone historii Kurpi Zielonych, gadki kurpiowskiej i wiele innych dziedzin dawnego rękodzieła.
Od 1995 r. jestem członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Byłem wieloletnim członkiem Zarządu Głównego S T L, a w latach 2001-2005 jego vice-prezesem. Od wielu lat jestem członkiem: Zarządu Głównego Związku Kurpiów (obecnie – sekretarz Oddziału Związku Kurpiów w Kadzidle), Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego im. A. Kopcia w Zawadach, Towarzystwa Kurpiowskiego „ Strzelec” w Czarni, Stowarzyszenia Polskich Muzealników Prywatnych.
W podziękowaniu zaangażowanie w działalność społeczną i promowanie kultury polskiej, zostałem odznaczony w 2001 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2003 r. otrzymałem nagrodę Starosty Ostrołęckiego, a za 2005 r. „Kurpika” w dziedzinie twórczość ludowa (Kurpiowski Oscar), w 2009.r otrzymałem nagrodę Wójta Gminy Kadzidło i Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za całokształt pracy twórczej, posiadam odznakę Honorową „Zasłużony dla kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014 r.), dwukrotne wyróżnienie Medalem „Pro Masovi” (2013 i 2019), Medalem Zasłużony dla „Cepelii” (2014 r.) oraz w 2015 r. po raz drugi otrzymałem nagrodę Starosty Ostrołęckiego, a w 2016 roku ponownie Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 roku otrzymałem „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości” który jest nadawany przez premiera Mateusza Morawieckiego osobom szczególnie zasłużonym dla ojczyzny i regionu. Jest to dla mnie bardzo wyjątkowe odznaczenie, bo podkreśla, że służymy ojczyźnie przez swoją codzienną pracę, w której dbamy o historię, tradycję i polską kulturę.
Z racji mojej niezwykłej profesji i oryginalności, brałem udział w licznych programach telewizyjnych , radiowych , a także byłem bohaterem wielu artykułów prasowych.
Muzeum Kurpiowskie w Wachu Mój kawałek ziemi w TVP Warszawa i Info TVP - http://www.youtube.com/watch?v=0itcEh8cLA0
Muzeum Kurpiowskie w Wachu - w TV Trwam „Boże Narodzenie na Kurpiach” - http://www.youtube.com/watch?v=JZB8Is_dzSs
Zdzisław Bziukiewicz - w TVP1 - Dzień dobry w sobotę „Wielkanoc” - http://www.youtube.com/watch?v=E1AWoTO8iFM
Kurpie Ludowe - Laura i Zdzisław Bziukiewicz w TVP Kultura - http://www.youtube.com/watch?v=VS9Dx6mnkDc
Muzeum Kurpiowskie w Wachu w programie Polska według Kreta - http://www.youtube.com/watch?v=WgWzu2X-CHA&feature=channel_video_title
Kurpie na wesoło.- https://youtu.be/0DIb63quKg0
Bursztynowe Kurpie - Muzeum Kurpiowskie w według Kreta -
Kopanie bursztynu na stanowisku w Kopalni Bursztynu przy Muzeum Kurpiowskim w Wachu -
Święto Bursztynu Kurpiowskiego - Kurpianka https://www.youtube.com/watch?v=rjASEmsiMfE
Muzeum Kurpiowskie w Strefie Mazowsze https://www.youtube.com/watch?v=Sapi9nQq2d4
Kurpie Ludowe - Laura i Zdzisław Bziukiewicz w Kulturze
Święto Bursztynu Kurpiowskiego - Marian Pokropek - https://www.youtube.com/watch?v=_sDaCvoO0OA
Zdzisław Bziukiewicz - w jedynce - Dzień dobry w sobotę –
https://wzasiegu.pl/ostroleka/gd-zdzislaw-bziukiewicz-dyrektor-muzeum-kurpiowskiego-w-wachu/
Jak się obrabia bursztyn na Kurpiach? Tłumaczy Zdzisław Bziukiewicz (Poranek Dwójki) - https://www.polskieradio.pl/377/8347/Artykul/2467501,Bursztyn-skarb-kurpiowskiej ziemifbclid=IwAR09uK1f5_I3_JxS2fd_4VMFZsE5iCn3JVhoLN4z4TC1tNWR7Qs90lrg2g8
Bursztynowy kolor, to kolor Kurpi - https://www.polskieradio.pl/352/6839/Artykul/2174246,Bursztynowy-kolor-to-kolor-Kurpi
Bursztynowy Król - https://warszawa.tvp.pl/45035558/bursztynowy-krol
Wizyta w Muzeum Kurpiowskim w Wachu -
http://www.archiwum.tvostrow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1607: wycieczka-do-wachu&catid=11:szkolne
Kurp w Internecie i realu - Zdzisław Bziukiewicz http://www.cyfrowaetnografia.pl/Content/4637/ Strony%20od%20antropolog_wobec_ost-13_Waszczynska.pdf
Raport o muzeach etnograficznych i skansenach http:/www.mazowieckieobserwatorium.pl/media/ _mik/files/4457/raport-o-muzeach-etnograficznych-i-skansenach.pdf
Ostatni Bursztyniarze na Kurpiach. Ostatni mistrz. https://www.facebook.com/MuzeumKurpiowskiewWachu/videos/1433667739985454/
Zdzisław Bziukiewicz z Wachu - https://www.youtube.com/watch?v=S7NpqKkqWUI
Kurpie w niemieckiej telewizji - Wielkanoc - https://www.youtube.com/watch?v=ocQCVveLFLs
34 Miodobranie kurpiowskie, cześć 4 - Wywiad z Zdzisławem Bziukiewicz, bursztyniarzem z Wachu w gminie kadzidło. -https://www.youtube.com/watch?v=pBr2CmBum_A
Gwara kurpiowska - folklor portal wiano.eu - Opowieści w gwarze kurpiowskiej podczas "Święta Bursztynu" w Muzeum Kurpiowskim w Wachu -https://www.youtube.com/watch?v=mEmVYX2O_3A
Wycieczka do Wachu 22 05 2015 - https://www.youtube.com/watch?v=Y5qlcIhzrag
Wizyta w Muzeum Kurpiowskim w Wachu - https://www.polskieradio24.pl/8/478/Artykul/2475807,Wizyta-w-Muzeum-Kurpiowskim-w-Wachu
Zdzisław - Bogdan Bziukiewicz |